Охтирська центральна районна лікарня

Офіційний інтернет-ресурс КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"

Новини та корисна інформація

30.12.2020

Новий Рік на поріг!

З новим роком!


Шановні колеги й усі працівники нашого колективу!


Вітаємо всіх працівників Охтирської центральної районної лікарні з Новим роком та Різдвом Христовим!


Бажаємо, щоб у вас в Новому Році справдилися мрії, у родині панував спокій, радість та любов! Нехай, навіть із завершенням календарних свят, на серці зберігається гарний настрій та бажання, очікування кращого!

Всім нам доброго настрою протягом наступного року, матеріального статку й душевної рівноваги!

З Новим Роком!22.12.2020

До перемоги над COVID-19 ще далеко

Наразі актуальною темою у всьому світі є коронавірус (SARS-CoV-2) та захворювання COVID-19, яке він викликає.


Пандемія COVID-19

На превеликий жаль, пандемія COVID-19 триває, й невтішна статистика щодня нагадує нам про це. І, хоча сьогодні ми бачимо певний спад захворюваності, не можна втрачати пильність. Крім того слід пам’ятати, що невдовзі розпочнеться сезон грипу, а провести дифдіагностику без лабораторних аналізів дуже складно, адже симптоматика схожа, та й інші вірусні захворювання нікуди не зникають.


Як показує досвід, COVID-19 дуже підступна хвороба, яка може проявляти себе в будь-яких проявах. Передається повітряно-крапельним, контактним, фекально-оральним шляхом.


Як правило? класично проявляється у вигляді ГРВІ (підвищується температура тіла, з’являється кашель, риніт, слабкість, болі у м’язах, головний біль, втрата нюху, смаку. У 80% випадків хвороба протікає легко, а 20% - це тяжкі та летальні випадки.

Якщо раніше вважалось, що коронавірус вражає здебільшого людей похилого віку, то сьогодні ми бачимо, що все частіше жертвами цього підступного захворювання стають молоді люди і навіть невелике ураження легень на КТ може бути фатальним для хворого.


У групі ризику люди з хронічними, серцево-судинними захворюваннями, з ожирінням, гіпертонічною хворобою, цукровим діабетом. Тому саме цим категоріям треба бути особливо уважними до свого здоров’я і обов’язково зробити щеплення проти грипу.


Як захиститися

Отже, нагадуємо, як запобігти інфікуванню коронавірусом:

 • не торкайтесь до потенційно контамінованих вірусом поверхонь;

 • ретельно і часто мийте руки з милом та обробляйте їх спиртовмісним антисептиком;

 • уникайте скупчення людей;

 • якщо ви захворіли, залишайтесь вдома та повідомте про це свого сімейного лікаря;

 • правильно використовуйте захисну маску: вона має покривати ніс і рот, щільно прилягати до обличчя, змінюйте маску кожні 4 години та щойно вона стала вологою, не використовуйте маску повторно.

Бережіть себе і будьте здорові!


30.11.2020

Гірка правда сьогодення: домашнє насильство

До Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства», яку проводять з 25 листопада по 10 грудня


Всесвітній тиждень проти насильства

Епідемія коронавірусної інфекції внесла свої корективи до нашого повсягденного життя. Режим самоізоляції, навчання та робота в режимі онлайн сприяє гальмуванню розповсюдження covid – інфекції. Маємо і негативні сторони протиепідемічних заходів, як – то: збільшення випадків домашнього насилля з усіма наслідками: депресії, тривожні розлади, панічні атаки, психосоматичні захворювання, збільшення вживання алкогольних напоїв та психоактивних речовин і навіть суїциди.

Вірогідність насилля вища у сім'ях, де і до карантинних заходів були конфлікти. В усьому світі має місце зростання насильства в сім'ї, Україна – не виняток.


У порівнянні з 2019 роком кількість кримінальних справ, пов'язаних з домашнім насильством, подвоїлась. І це – лише верхівка"айсбергу". Постраждалі не завжди звертаються до правоохоронних органів по допомогу через страх помсти або вважають побої, погрози, приниження тощо за нормальні стосунки у сім'ї.

До Охтирського відділу поліції за 10 місяців 2020 року було 295 звернень з приводу домашнього насильства проти 162 за той же період 2019 року. Частіше жертвами домашнього насильства стають жінки, хоча страждають і чоловіки. Вражає, що жертвами кривдників стають і найнезахищеніші: діти, особи старшого віку, а також люди з інвалідністю. Пандемія, фінансова незахищеність, стрес, невпевненість у завтрашнім дні призвели до посилення агресії. Кривднику не треба довго шукати жертву: вся сім'я вимушена бути вдома, от і має на кому зігнати злість та довести свою оманну значущість.


Особливо небезпечно, коли жертвами домашнього насильства стають підлітки та діти. Наслідки цього можуть бути жахливими як для тендітної психіки, так і для соматичного здоров'я.


Ніхто з батьків, звісно, не хоче, щоб їх дитина споживала та була залежна від алкоголю, наркотиків, брала участь у бійках, коїла якісь протиправні злочини. А саме це, зазвичай, стається з тими дітьми, котрих недолюбили, які були жертвами або свідками насильства у сім'ї.

Ще до коронавірусної інфекції в Україні кожна друга дитина жертва психологічного насилля, кожна третя – фізичного, кожна п'ята – сексуального.

Багато кого здивує ця статистика. Пересічні громадяни за насилля вважають тільки фізичні діяння (побиття, опіки, ляпаси, а за сексуальне – згвалтування). Це не так. Якщо дитина є свідком або об'єктом принижень, погроз, зауважено у зневажливій формі, постійної критики – вона є жертвою психологічного насилля. Це безслідно не минає – призводить до розвитку почуття неповноцінності, депресивним, а іноді асоціальним формам поведінки, порушенням здатності до самореалізації.

Сексуальне насилля – це коли дорослі члени сім'ї, не стидаючись дітей, демонструють свої статеві органи, відбуваються статеві контакти при дітях, роблять їм непристойні пропозиції, мацають статеві органи дитини, змушують торкатися чужих статевих органів, фотографують оголену дитину і навіть вступають з нею у статеві контакти.

Випадки сексуального насильства замовчуються. А воно часто відбувається у сім'ях. Зазвичай, жертвами сексуального насильства є діти молодші 12 років, але найчастіше вік жертв 3-7 років. Дитина не розуміє, що коїться.

Економічне насильство – це незадоволення основних потреб дитини, відмова чи зволікання у виплаті аліментів, повна відмова дитині в грошах, використання дитини як засобу торгу при розлученні, примушення тяжко працювати.

До Охтирського відділу поліції за 10 місяців 2020 року надійшло всього 4 повідомлення про випадки домашнього насильства стосовно дітей. Таких набагато більше.

У багатьох родинах побиття, приниження, лайка нецензурними словами вважається як дієвий спосіб "виховання", за нормальне спілкування.

Сімейним кривдникам хочу нагадати, що з 2019 року діє Закон України "Про попередження насильства в сім'ї". У ньому зазначено: особи, винні у порушенні вимог законодавства про охорону дитинства, або такі, котрі вчинили насильство в сім'ї, несуть кримінальну, або цивільно- правову відповідальність, а це вже громадські роботи на строк від ста п'ятидесяти до двохсот сорока годин або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до п'яти років, або позбавлення волі на той самий строк.

Жертвам сімейного насильства треба звертатися по допомогу до поліції, у служби в справах дітей. Конкретні юридичні поради та психологічну підтримку можна отримати, звернувшись за телефоном Національної гарячої лінії: 0800500335, за телефоном дитячої "горячій лінії": 116111. Замовчування про насильство в сім'ї – це не нормально, бо воно породжує низку всіляких, іноді непоправних, бід. Це гірка правда сьогодення.

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КЗ "Охтирська ЦРЛ"


20.11.2020

"Бути чи не бути?", або "палити чи не палити?"


Всесвітній день боротьби з палінням

Саме так повинно стояти на сьогодні питання стосовно епідемії паління серед жителів України. Так,так, саме епідемії. Палять щоденно більше 20% наших співвітчизників. На жаль, засоби масової інформації до цієї теми повертаються зазвичай у зв'язку з датами, пов'язаними зі вживанням тютюнових виробів, як і зараз повертаюсь я – отже, третій четвер листопада за ініціативи Міжнародного союзу боротьби з раком – Всесвітній день некуріння.

З курцями, зазвичай, говорити про жахливі наслідки їх прихильності до куріння даремно. Вони свято вірять у свою непричетність до наслідків тютюнової прихильності. Навіть наші лікарі, котрі знають усю жахливу статистику, регулярно димлять на очах багаточисленних пацієнтів лікарні.


Я, і не тільки я, вважаю, що курці – великі егоїсти. Вони не думають, що буде з їхніми найріднішими в разі пов'язаних із тютюном тяжкої хвороби, або передчасної смерті.

Курці шукають виправдання своїй прихильності: нерви, тяжка праця, стреси... Куріння 10-20 сигарет на добу забирає 3 роки життя, 20-30 сигарет – 10 років життя. 90% від усіх випадків раку дихальних шляхів, 90% туберкульозу легенів – у курців. Дружини активних курців помирають в середньому на чотирі роки раніше, аніж жінки некурців. Якщо вагітна жінка перебуває разом з курцем або палить сама – маємо високий ризик розвитку у дітей злоякісних пухлин та вад розвитку. Всі діти, а особливо діти перших місяців життя, якщо перебувають в радіусі менше трьох метрів від курців, наражаються на серйозні проблеми зі здоров'ям.


Коли я бачу курця поряд з дитячим візочком, мимоволі виникає питання: "Як же треба не любити свою дитину, щоб свідомо шкодити її здоров'ю?!"


Наразі ми живемо в умовах епідемії covid-19. Проблема куріння стоїть, як ніколи, гостро. Статистика ВООЗ свідчить про те, що у людей з нікотиновою залежністю в 1,4 рази частіше розвиваються тяжкі форми коронавірусної хвороби, а ризик потрапити до реанімації збільшено в 2,4 рази.

Дехто вважає,що електронні сигарети нешкідливі. Згідно з останніми дослідженнями, саме вейпи збільшують вірогідність захворювання на covid-19 у п'ять разів. Вік курця значення не має. Серед курців, котрі одночасно споживають електронні та звичайні сигарети, ризик підхопити covid-19 вищий в 7 разів. Такий висновок зробили вчені Стенфордського університету. У курців до коронавірусної інфекції часто приєднується бактеріальна, що погіршує прогноз захворювання, може призвести до смерті.

Електронні сигарети і звичайні мають дещо різні впливи на організм людини. У звичайних сигаретах багато смол, в електронних є гліцерин, пропіленгліколь, котрі осідають в легенях, викликають фіброз і легеневу недостатність. Куріння кальянів, як відмічає ВООЗ, може стати одним з факторів передачі covid-19. Ці пристрої для куріння не можна якісно продизенфікувати.

У хворих курців – тяжкий перебіг коронавірусної хвороби в 16,9% випадках, некурців – у 5,2%. Якщо курець зі стажем підхопить covid-19, наслідки для його здоров'я будуть серйознішими, ніж у некурців.

В інтернеті існує фейкова інформація, буцімто нікотин захищає від covid-19. Курці прагнуть таким чином виправдати свій стиль життя, а тютюнові компанії і далі просувати свою продукцію.

Від коронавірусної хвороби помирають і тяжко хворіють більше людей поважного віку з хронічними хворобами. Курці зазвичай до такого віку не доживають, от і статистика виходить викривлена.

На сьогодні немає ніяких науково підтверджених даних, що нікотин захищає від covid-19, а є докази, що навпаки: сприяє тяжкому перебігу і страшним наслідкам.

Щоб відмовитися від куріння, треба мати силу волі і мотивацію. Іноді курці після погіршення здоров'я усвідомлюють, що їх життя в небезпеці і розлучаються з сигаретами навіть без медичного втручання. На сьогодні у них також повинна бути така мотивація.

Директор Всесвітньої організації охорони здоров'я заявив, що в період пандемії особливо важливо вести здоровий спосіб життя і повністю відмовитись від сигарет.

Відповідь на довічні питання: "Бути чи не бути?", "Курити чи не курити?" – у свідомих людей повинна бути одна: "Бути, тобто жити і не курити, не ставити своє здоров'я та здоров'я оточуючих, під загрозу".

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КЗ "Охтирська ЦРЛ"


19.11.2020

СТАНОМ НА 19 ЛИСТОПАДА 2020 РОКУ НА СУМЩИНІ 20124 ВИПАДКИ ЗАХВОРЮВАННЯ НА КОРОНАВІРУСНУ ІНФЕКЦІЮ


Стан ковід на 19.11.2020

Сумська обласна державна адміністрація 19 листопада 2020 року повідомляє:

ЗЗа минулу добу Covid-19 підтвердили у 610 осіб (Суми – 218, Шостка – 32, Конотоп – 37, Ромни – 30, Охтирка – 20, Глухів – 31, Лебедин – 31, Білопільський р-н – 35, Буринський р-н – 26, В. Писарівський р-н – 3, Глухівський р-н – 1, Конотопський р-н – 6, Краснопільський р-н – 13, Кролевецький р-н – 6, Лебединський р-н – 4, Л. Долинський р-н – 1, Недригайлівський р-н – 8, Охтирський р-н – 3, Роменський р-н – 16, Сумський р-н – 61, Тростянецький р-н – 17, Шосткинський р-н – 7, Ямпільський р-н – 4). За весь час пандемії на Сумщині було зафіксовано 291 летальний випадок, з них за минулу добу – 8 (Суми – 3, Лебедин – 1, Буринський р-н – 1, Конотопський р-н – 1, Лебединський р-н – 1, Сумський р-н – 1). Наразі від Covid-19 в Сумській області одужало 7445 осіб, з них за минулу добу – 171 (Суми – 60, Конотоп – 29, Ромни – 25, Охтирка – 1, Лебедин – 8, Буринський р-н – 3, В. Писарівський р-н – 1, Конотопський р-н – 6, Л. Долинський р-н – 2, Охтирський р-н – 1, Путивльський р-н – 6, Сумський р-н – 1, Тростянецький р-н – 26, Ямпільський р-н – 2)


За інформацією Сумського обласного лабораторного центру МОЗ України, за весь час пандемії коронавірусу в Україні у м. Суми було зафіксовано 11683 випадки захворювання, у Сумському районі – 1364, Білопільський район – 528, Буринський район – 330, смт Велика Писарівка – 33, м. Глухів – 401, Глухівський район – 109, м. Конотоп – 854, Конотопський район – 145, Краснопільський р-н – 145, Кролевецький район – 515, м. Лебедин – 600, Лебединський р-н – 88, Липово-Долинський р-н – 73, Недригайлівський район – 251, м. Охтирка – 640, Охтирський район – 164, Путивльський район – 103, м. Ромни – 695, Роменський район – 224, Середино-Будський р-н – 64, Тростянецький район – 420, м. Шостка – 514, Шосткинський р-н – 40, Ямпільський р-н –141.

Станом на 26 жовтня кількість інфекційних ліжок у закладах охорони здоров’я першої черги області нараховується 1064 ліжок, що визначені для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком COVID-19, з них зайняті хворими 318, що становить 29,9%. Крім того, зайняті пацієнтами з підозрою на COVID-19 – 316 ліжок, за виключенням дитячих. Загальна кількість дитячих ліжок – 949, зайняті хворими 311, що становить 32,8%, зайняті пацієнтами з підозрою на COVID-19 – 303 ліжок. Усього в закладах резерву області нараховується 195 ліжок, що визначені для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком COVID-19. Детальна інформація щодо заповненості ліжок (відсоток) у закладах охорони здоров'я Сумської області, визначених для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком COVID-19 за посиланням: http://sm.gov.ua/ru/oda/2122526.10.2020

СТАНОМ НА 26 ЖОВТНЯ 2020 РОКУ НА СУМЩИНІ 10605 ВИПАДКІВ ЗАХВОРЮВАННЯ НА КОРОНАВІРУСНУ ІНФЕКЦІЮ


Стан ковід на 26.10.2020

Сумська обласна державна адміністрація 26 жовтня 2020 року повідомляє:

За минулу добу Covid-19 підтвердили у 202 осіб (Суми – 105, Шостка – 2, Ромни – 43, Охтирка – 21, Глухів – 1, Білопільський р-н – 1, Глухівський р-н – 1, Охтирський р-н –2, Роменський р-н – 3, Сумський р-н – 16, Тростянецький р-н – 7). За весь час пандемії на Сумщині було зафіксовано 153 летальних випадки, з них 2 – за минулу добу (Охтирський р-н, Тростянецький р-н – 1). Наразі від Covid-19 в Сумській області одужало 3347 осіб, з них за минулу добу – 53 (Суми – 47, Охтирка – 4, Ямпільський р-н – 2)

За інформацією Сумського обласного лабораторного центру МОЗ України, за весь час пандемії коронавірусу в Україні у м. Суми було зафіксовано 6921 випадок захворювання, у Сумському районі – 763, Білопільський район – 280, Буринський район – 48, смт Велика Писарівка – 6,м. Глухів – 68, Глухівський район – 34, м. Конотоп – 485, Конотопський район – 84, Краснопільський р-н – 78, Кролевецький район – 142, м. Лебедин – 219, Лебединський р-н – 36, Липово–Долинський р-н – 28, Недригайлівський район – 144, м. Охтирка – 263, Охтирський р-н – 72, Путивльський район – 26, м. Ромни – 311, Роменський район – 118, Середино–Будський р-н – 46, Тростянецький район – 152, м. Шостка – 241, Шосткинський р-н – 21, Ямпільський р-н – 19.


Станом на 26 жовтня кількість інфекційних ліжок у закладах охорони здоров’я першої черги області нараховується 1064 ліжок, що визначені для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком COVID-19, з них зайняті хворими 318, що становить 29,9%. Крім того, зайняті пацієнтами з підозрою на COVID-19 – 316 ліжок, за виключенням дитячих. Загальна кількість дитячих ліжок – 949, зайняті хворими 311, що становить 32,8%, зайняті пацієнтами з підозрою на COVID-19 – 303 ліжок. Усього в закладах резерву області нараховується 195 ліжок, що визначені для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком COVID-19. Детальна інформація щодо заповненості ліжок (відсоток) у закладах охорони здоров'я Сумської області, визначених для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком COVID-19 за посиланням: http://sm.gov.ua/ru/oda/2122526.10.2020

Якщо дитина не дивиться Вам в очі – погляньте в очі їй і правді! І не тільки...


Всесвітній день психічного здоров'я

До Всесвітнього дня психічного здоров'я –10 жовтня. Цей день відзначаємо для того, щоб привернути увагу громадськості до проблеми, зменшити поширеність хвороб психічної сфери.


Вживання до вагітності і під час неї алкогольних напоїв, наркотиків, нераціональне харчування, вплив несприятливих екологічних, виробничих чинників на обоїх майбутніх батьків, патологія вагітності та пологів – це наша сьогоденна реальність. За гріхи та хвороби батьків розплачується дитина. В структурі інвалідності дитячого населення України переважають вроджені аномалії, деформації, хромосомні порушення, хвороби ЦНС. Третє місце в цьому списку займають розлади психіки та поведінки – 14,4%.

У більшості дітей мають місце легкі порушення психіки та поведінки. Батьки впевнені, що у їх малюка все добре. За даними вітчизняних та зарубіжних науковців, що займаються питаннями психології, затримка психічного розвитку зустрічається у 12 – 20% дітей.


Зазвичай такі порушення діагностуються у старшому дошкільному віці або при вступі до школи. Батьки не звертають увагу на те, що дитина не дивиться їм в очі, своєчасно не сидить, не говорить, отож і не звертаються за психіатричною допомогою, не акцентують увагу сімейних лікарів на проблемі, а сімейні лікарі під час короткотривалої зустрічі з дитиною не звертають увагу на її поведінку, мову.

Негаразди з психікою стають значущими, коли дитина йде до першого класу і має порушення мови, проблеми з поведінкою, знервованість, труднощі в засвоюванні матеріалу.


Мозок дитини до 3 – 4 років здатний значною мірою відновлювати свої функції. Ефективність лікування тим більше, чим менший вік дитини.


На сьогодні, вже вступаючи до школи, 60% дітей мають ті чи інші порушення соматичного та психічного здоров'я. Офіційно 10% першокласників мають затримку психічного розвитку. У значної частини школярів спостерігається недорозвинення емоційно – почуттєвої, інтелектуальної та вольової сфери. Серед підлітків, а не рідко і дітей молодших класів, поширене куріння, вживання алкоголю, наркотиків, а також залежність від інтернету, телефонів, комп'ютерних ігор.

Сім'я – це джерело психічного здоров'я дитини. На жаль, діти стають свідками і жертвами конфліктів у сім'ї – і це причина невротичного розвитку особистості, неврозів, фобій, депресій. В Охтирці і районі інвалідність з приводу розладів психіки та поведінки мають 43 дитини. Загалом на обліку у дитячого психіатра з приводу різноманітних психічних порушень стоїть 263 дитини. І це тільки вершина айсбергу.

Поговоріть з педагогами, котрі не один десяток років віддали школі – такої кількості дутей з порушеннями психіки раніше не було, як і небуло такої кількості дітей з порушенням мовлення. Це підтвердить логопед. Причиною може бути і те, що з дитям не розмовляють. Батьки та і сама дитина «в телефоні». Треба знати, ніхто та ніщо не замінить малечі мовного спілкування з батьками та їхньої любові.

Европейські психіатри стверджують, що 50% душевних недуг виникають у підлітковому віці. У звіті ВООЗ «Здоров'я та поведінкові орієнтації учнівської молоді у 2017- 2018 роках у Європі та Канаді» невтішні результати, що стосуються українських підлітків. В рамках дослідження їм пропонували відповісти на запитання про те, як часто за останні 6 місяців у них виникало почуття гнітючості. Відповіді варіювали від «майже кожного дня» до «рідко або ніколи». 20% тринадцятирічних дівчат та 11% хлопців раз на тиждень мали почуття гнітючості. Серед п'ятнадцятирічних більш невтішні результати: 27% дівчат та 13% хлопців принаймні один раз на тиждень відчували гнітючисть. І це більше, ніж середній показник серед 45 країн, котрі брали участь у дослідженні.

Підліткам також пропонували відповісти на запитання, як часто за останні шість місяців вони відчували роздратованість, чи були в поганому настрої. Відповіді варіювалися від «майже кожного дня» до «рідко або ніколи». Роздратованими частіше одного разу на тиждень серед одиннадцятирічних почували себе 37% дівчат та 25% хлопців, серед п'ятнадцятирічних 49% дівчат та 26% хлопців.

На жаль, українські підлітки в п'ятірці найроздратованіших серед 45 країн. На запитання щодо відчуття знервованості частіше одного разу на тиждень наші школярі також «не пасуть задніх» – і це все причина булінгу, бійок, агресії. Сп'янілими хоча б раз у житті були 15% п'ятнадцятирічних дівчат та 19% хлопців.

Всі ці цифри спонукають на сумні роздуми: саме в підлітковому віці формуються моделі поведінки, пов'язані зі здоров'ям, спілкуванням. Ці моделі зазвичай зберігаються в дорослому житті.

За оцінками фахівців, від різноманітних нервових розладів страждає кожен третій українець. Інвалідизація від психічних захворювань вийшла на друге місце серед інших причин. Шестеро з тисячі украінців мають інвалідність внаслідок психічних захворювань. Упродовж року симптоми психічних розладів має приблизно чверть населення – це результат епідеміологісного дослідження 2002 року – новіших немає.

Епідемія коронавірусної інфекціі також вплинула на психічне здоров'я – так ми всі відчуваємо тривогу та страх, пов'язані з новою хворобою. З'явилися навіть нові терміни: «післякарантинний розлад» і «коронастрес». На сьогодні все більше людей скаржаться на порушення сну, депресію, страх, панічні атаки, неприємні відчеття в області серця. Тому завдання, що стоїть перед кожною людиною, це – зберегти свою душевну рівновагу, бути готовою до стресових ситуацій, а за необхідності звертатися за фаховою допомогою.

Щодо дітей. Якщо дитина не дивиться вам в очі, подивіться в очі їй самій, а також правді: коли зокрема є проблеми з поведінкою, мовою не гайте часу, звертайтеся до фахівців: дитячого психіатра Котової Олени Миколаївни і логопеда Воропай Ніни Іванівни. Вони чекають на вас і ваших дітей в поліклініці КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ». Своєчасно надана кваліфікована допомога – запорука того, що у дитини все буде добре.

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КЗ "Охтирська ЦРЛ"


05.10.2020

Вітаємо колег з Міжнародним днем лікаря!


До дня лікаря 2020

Вітаємо з Днем лікаря

і бажаємо, щоб власне здоров'я ніколи не підводило,

гаманець ніколи не пустував, а люди цінували нашу роботу!

Не дарма лікарів називають ангелами у білих халатах,

тож терплячості, удачі та наснаги нам всім у роботі!


З Міжнародним Днем Лікаря, колеги!!03.10.2020

ЗНОВУ ПОГОВОРИМО ПРО КОНТРАЦЕПЦІЮ…


Знову про контрацепцію

У 2018-2019 роках вже друкувала статті про контрацепцію. «Навіщо? Ми люди дорослі і так все знаємо!» - скаже хтось з читачів. Дорослі то дорослі... А не все знаєте, Якщо в Україні епідемія хвороб, котрі передаються статевим шляхом, зокрема, ВІЛ/СНІДу.


Україна залишається лідером серед Європейських країн за кількістю абортів. А ще, коли хтось все ж народжує небажану дитину, то з нею жорстоко поводжуються.

Я не згущаю фарби: кожна третя дитина в нашій країні – жертва фізичного насилля,а кожна друга – психологічного. Починаючи з 2007 року, з ініціативи десяти міжнародних організацій, так чи інакше пов'язаних з проблемами планування сім'ї, започатковано 26 вересня проводити Всесвітній день контрацепціі.


За задумом організаторів, визначення цього дня саме таким повинно привернути увагу влади та громадськості до проблем,які виникають внаслідок недостатнього статевого виховання, зневаги до засобів контрацепції.

На сьогодні в украінської молоді легковажне ставлення до дошлюбних статевих стосунків. За данними анонімного опитування 17-18 – річних студентів, 88% дівчат та 100% юнаків позитивно ставляться до них, хоча ще у 1970 році лише 7,8% дівчат та 50% хлопців схвалювали «вільну любов». Знання щодо захисту себе за допомогою використання презерватива під час кожного статевого контакту більше поширене серед хлопців,ніж серед дівчат (72% проти 63%). Результат: у 19 років кожна третя дівчина має запальні захворювання репродуктивної сфери, кожен п'ятий чоловік-«хазяїн» кількох інфекцій, що передаються статевим шляхом, кожна десята пара безплідна.


Більшість молодих людей вдається до дошлюбних статевих стосунків під впливом засобів масової інформації, котрі представляють це як норму поведінки, або з цікавості. Що можна говорити про 40-49 річних? У 2019 році має місце збільшення частки ВІЛ-інфекціі серед цієї вікової групи. Мабуть і серед людей середнього віку існує міф особистої невразливості.


Як свідчить статистика, за питомою вагою у структурі захворюваності, що передається статевим шляхом, на першому місці – трихомоніаз, потім – сифіліс, генітальні кандидози, гонорея, хламідіаз, уреоплазмоз, а також гепатити В, С. В 2019 році в Охтирській ЦРЛ виявлено 3 випадки сифілісу, 2 – гонореї, 77 – трихомоніазу та 2 – хламідіазу. Ще 180 охтирчанок перервали свою вагітність. Дякуючи Богові, серед них не було неповнолітніх.

По Україні за 2018 рік зроблено 46552 переривання вагітності, серед цих випадків близько 400 у неповнолітніх. За кожен місяць 2020 року діагноз ВІЛ-інфекція ставлять більше ніж тисячі нашим співгромадянам.

Офіційні статистичні дані щодо захворюваності не відображають повною мірою її реальний стан, оскільки не всі хворі обстежуються, багато займаються самолікуванням, відсутня реєстраціяцих захворювань у приватних клініках, користуються послугами сумнівних «спеціалістів» або порадами друзів. Реклама засобів лікування інфекцій, що передається статевим шляхом, їх доступність дезоріїнтує населення, формує легковажне ставлення до наслідків інфікування.

Сьогодні набуває популярності термін «усвідомлена вагітність». Він означає право свідомо вибирати для кожної пари час народжування малюка. Це значить що хоча б за шість місяців перед плановним зачаттям молоді люди повинні вести здоровий спосіб життя: не палити, не вживати алкоголь, наркотики, мати повноцінне харчування, обстежитись на TORH-захворювання – основну частину внутрішньоутробних інфекцій, що розвиваються в результаті внутрішньоутробного інфікування плоду. Якщо будуть діагностовані якісь захворювання- пролікуватися.

Існує багато методів контрацепції, але щодо профілактики небажаної вагітності 100% надійність дає тільки хірургічне втручання – стерилізація. Природне планування вагітності, коли жінка вираховує дні овуляції, ненадійне. Захистить від зачаття лише на 76%. Навіть під час менструаціі дехто може завагітніти. Перерваний статевий акт захищає на 70%, контрацептивний імплант на – 99%, чоловічі презервативи – на 98%, жіночі презервативи – на 95%, внутрішньоматкова контрацепція – на 99%, сперміциди – на 70%, протизаплідні таблетки – на 91-99% (їх призначає гінеколог, починають діяти з другої упаковки, тобто через 28 днів, сприяють придушенню овуляції).

Існує окрема категорія контрацептивів-аварійна. Якщо при статевому акті порвався презерватив або сталося згвалтування, одноразове прийняття спеціальних таблеток у перші три доби після подіі можуть захистити від небажаної вагітності.

Кожен вид контрацепції має свої плюси та мінуси. Варто обрати оптимальний, а для цього проконсультуйтеся зі спеціалістами: лікарями-гінекологами в жіночій консультації за адресою: вулиця Перемоги 4, а підлітки ще й в кабінеті «Клініка дружня до молоді» за адресою: вул Петропавлівська, 15 або за телефоном 4-29-14.

Треба пам'ятати: лише презерватив має подвійний захист: від небажаної вагітності та багатьох хвороб, що передаються статевим шляхом, але не всіх! Наприклад, не є перепоною для вірусу папіломи людини (котрий через багато років після зараження викликає рак шийки матки) або сифілісу. Його збудник може «перескочити» до вас і при поцілунках, і через сигарету або посуд.

Про контрацепцію треба знати, грамотно її використовувати, але головне – бути відповідальними в міжстатевих стосунках. Дітей змалку навчайте культурі відносин між хлопчиками та дівчатками, з 12-13 років говоріть з ними про ризики ранього дебюту статевого життя. Лише тоді буде відповідальне ставлення до міжстатевих стосунків між дівчиною та юнаком, чоловіком та жінкою.

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КЗ "Охтирська ЦРЛ"


12.09.2020

Про цифрові технології, нові проблеми та байдужість......


Важливість безпеки в цифровому світі

Що проблема кібербулінгу актуальна для школярів, я знала. Але була здивована,що від сучасних засобів спілкування та одержання інформації страждаєтак багато українських школярів, чи не найбільше у порівнянні з багатьма європейськими країнами. Технічний прогрес призвів до появи нових способів цькування з використанням комп'ютерів, мобільних телефонів, розміщення інформаціі в соцмережах.


Нещодавно опублікований звіт «У центрі уваги – здоров'я та благополучча підлітків»: результати дослідження «Здоров'я та поведінкові орієнтації учнівської молоді у 2017-2018 рр. у Європі та Канаді». Впродовж більш ніж 30 років за ініціативи ВООЗ у багатьох Європейських країнах кожні чотири роки збирають інформацію про поведінку, здоров'я, благополуччя, соціальне оточення хлопців та дівчат у віці 11, 13, 15 років.


В останньому звіті за результатами дослідження 2017-2018 рр. представлені відомості більше ніж про 220000 підлітків із 45 країн Європи й Канади. Україна також взяла участь у цих дослідженнях. Було проанкетовано більш ніж вісім тисяч підлітків з різних регіонів. Результати цього дослідження відносно кібербулінгу серед школярів мало того, що невтішні – вони лякають! Гадаю, що ситуація внаслідок карантинних заходів ще погіршилася. Батькам, вчителям, психологам потрібно звернути на це увагу. Кібербулінг може призвести до фізичного насилля, ризикованої поведінки, загрожує фізичному та психічному здоров'ю.


Підліткам пропонували відповісти на запитання: чи одержували повідомлення, електронні листи образливого змісту, чи бачили аналогічні записи в соціальній мережі, чи стикалися з розміщенням своїх фото або відеоматеріалів в Інтернеті без своєї згоди. У звіті надані відомості про частку респондентів, котрі стикалися з подібним у крайньому разі один раз за останні два місяці. Серед одиннадцятирічних підлітків, котрі були жертвою кіберцькування, таких 24% серед дівчат та 27% серед хлопців. На жаль, ця вікова група має найгірші показники серед країн, котрі взяли участь у дослідженні. Середній показник серед всіх досліджуваних груп 13%. Серед тринадцятирічних від кібербулінгу страждає 25% дівчат та 23% хлопців. Гірший показник лише у Литві. Загалом серед країн, що увійшли в дослідження, він 14%. Невтішні результати і серед п'ятнадцятирічних. З кібербулінгом за останні два місяці стикнулося 19% дівчат та 20% хлопців. У списку з 45 країн ми треті, тому що середній показник 12%.


Вивчали й розповсюдження кіберцькування (залякування інших людей). Підліткам пропонували відповісти на запитання: чи вони відправляли повідомлення, єлектронні листи образливого змісту, чи створювали такі записи в соціальній мережі, чи розміщували фото або відеоматеріали в інтернеті без згоди володарів цієї інформації. Серед п'ятнадцятирічних дівчат 18%, серед хлопців 29% здійснювали акт кіберцькування інших людей у крайньому разі один раз за останні два місяці. І тут ми майже попореду великого списку країн! Гірші показники з цього приводу тільки в Латвії – там 18% дівчаток та 31% хлопців брали участь у кіберцькуванні.

В умовах карантину підлітки необмежений час знаходяться перед екранами гаджетів. Кожні п'ять хвилин у тенетах інтернету з'являються зображення сексуального насильства над дітьми. Кривднику, зазвичай, потрібно 18 хвилин, щоб умовити дитину надіслати своє оголене фото. Частіше страждають діти до 10 років.

В рамках міжнародного дослідження вивчалось питання інтенсивності єлектронної комунікації підлітками з друзями, знайомство з котрими відбулося у мережі інтернет. Респондентам пропонували відповісти на запитання про частоту їх онлайнових контактів. Відповіді варіювались від «ніколи» чи «майже ніколи» до «практично увесь час упродовж дня». Серед одиннадцятирічних 12%, серед тринадцятирічних 10%, серед п'ятнадцятирічних 9% інтенсивно спілкуються з друзями, знайомство з котрими відбулося в мережах інтернету. Які уподобання у цих людей, чому вони здатні «навчити» вашу дитину, чине є вони представниками небезпечних спільнот, що спонукають дітей до суїцидів («Синій кит». «Тихий дім»)? Це запитання з багатьма невідомими.

Щоб не сталося біди, батькам необхідно звертати увагу на психологічний стан дитини, коло її спілкування. Заздалегідь блокувати сумнівні сайти, якомога більше спілкуватися з дітьми. Підлітки повинні довіряти дорослим, розповідати, що їх турбує, не зоставатися насамоті зі своїми проблемами. Але маємо те, що маємо...

У рамках дослідження школярам пропонували відповісти на запитання про те, наскільки легко їм розмовляти з батьками про речі, котрі дійсно їх турбують. Відповіді варіювали від «дуже легко» до «дуже важко». Серед п'ятнадцятирічних з мамою легко спілкуються всього 86% дівчаток та 87% хлопчаків, з батьком 69% дівчат та 80% хлопців. На підтримку сім'ї, емоційну підтримку, можливість поговорити про свої проблеми, готовність сім'ї зрозуміти розраховують 57% п'ятнадцятирічних дівчат та 53% хлопців.

На підтримку з боку викладачів наші підлітки з усіх вікових груп також не можуть розраховувати уповні. З цього показника Україна майже в кінці списку країн, що брали участь у дослідженні. Лише 29% п'ятнадцятирічних дівчат та 32% хлопців вважають, що можуть розраховувати на підтримку вчителя. Не зовсім дружні стосунки і серед однолітків. Так, на підтримку з їх боку можуть розраховувати тільки 33% дівчат та 30% хлопців. Гірші справи зі впевненостю щодо можливої (в разі необхідності) підтримки друзів тільки у Польщі.

Епідемія коронавірусної інфекції наклала свій відбиток на навчання, особливості спілкування, відпочинку, час знаходження в Iнтернеті, рухову активність дітей.... Результати нового опитування 2020 року будуть опубліковані не скоро.

Сподіваюсь, що стаття буде корисною для всіх зацікавлених у здоров'підлітків: батьків, вчителів, психологів, змусить зробити висновки, а також докласти зусиль до того, щоб змінити ситуацію на краще....

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КЗ "Охтирська ЦРЛ"


08.08.2020

Про те, як від харчування дитини на першому році життя залежить здоров'я в майбутньому...


Тиждень грудного вигодовування

Так, від харчування дитини на першому році життя залежить її здоров'я, успішність і навіть доля. Недарма з 1 по 7 серпня за ініціативи ВООЗ в більш ніж як в 170 країнах світу проводять заходи, присвячені Всесвітньому тижню грудного вигодовування. Метою заходу є привернення уваги суспільства до важливості підтримки грудного вигодовування у всіх сферах буття: в родині, в системі охорони здоров'я тощо. До цього повинні приєднатися медики Охтирки та району.

З 2004 року в закладах охорони здоров'я матері і дитини в Україні впроваджується Ініціатива ВООЗ/ ЮНІСЕФ "Лікарня, доброзичлива до дитини", котра передбачає окрім підтримки грудного вигодовування впровадження сучасних перинатальних технологій в родопомічних закладах.


В 2019 році нашій лікарні підтверджено статус "Лікарня доброзичлива до дитини". Весь медичний персонал пологового та педіатричного відділень навчений допомагати мамам, як успішно розпочати і продовжити грудне вигодовування, яке розпочинають протягом першої години після народження дитини. В пологовому і в педіатричному відділеннях діти з мамами не розлучаються ні на хвилину. Іще заохочуємо грудне вигодовування за вимогою дитини, а не за розкладом. Рекомендуємо виключно грудне вигодовування до 6 місяців, а потім продовжувати давати грудне молоко до 2 років. В Охтирському районі питома вага дітей до 6 місяців на грудному вигодовуванні 79%.


Успішне грудне вигодовування – одна з найважливійших умов, яка забезпечує розвиток і здоров'я малюка не тільки протягом періоду грудного вигодовування, але й у наступні періоди життя.


Грудне молоко – не тільки їжа, але і захист малюка від багатьох інфекційних агентів. До його вмісту входить багато "живих" компонентів: лейкоцити, корисні бактерії, антитіла, ферменти, що допомагають перетравлювати молоко, гормони та іще багато складових, котрих немає в найдорожчих та досконалих з точки зору сучасних технологій сумішах.

Діти, котрі харчуються грудним молоком, рідше хворіють на діарею, простудні захворювання, а якщо і хворіють швидше видужують. В два рази рідше такі малята стають жертвою синдрому раптової смерті. Враховуючи екологічні труднощі, годувати дитину грудним молоком найбільш безпечно і вигідно з матеріального боку.

Під час годування у крові мами та малюка підвищується рівень окситоцину (гормону любові), котрий сприяє формуванню і підтримці емоційного зв'язку між мамою і дитям. Правильне харчування сприяє розвитку мозку. У дошкільнят, котрі одержували грудне молоко, кількість білої речовини в мізках більша у порівнянні з дітьми, що одержували суміші. Такі діти мають більш високий IQ у порівнянні з тими, хто не одержував грудне молоко, а також в п'ятирічному віці на 30% рідше мають проблеми з поведінкою. В дорослому житті вони більш успішні.

В Україні зараз епідемія неінфекційних захворювань. Таких, як гіпертонічна хвороба, інсульти, інфаркти, цукровий діабет. Доведено, що у дітей, які продовжують одержувати грудне молоко від 12 до 23 місяців, зменшується в майбутньому можливість одержати ожиріння, а значить і ризик розвитку хронічних неінфекційних захворювань, котрі зменшують довготривалість та якість життя.

Про переваги грудного вигодовування повинні знати молоді мами та їх родини. Саме сім'я, чоловік, бабусі та дідусі повинні сприяти, щоб їх малюк одержував грудне молоко. Ніяка суміш його не може замінити. Медичні працівники повинні самі знати методику грудного вигодовування та навчати їй матусів. Адже від нього великою мірою залежить здоров'я людини в майбутньому та навіть доля...

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КЗ "Охтирська ЦРЛ"


17.07.2020

Літні небезпеки: випробування коронавірусом, спекою, сонцем, комахами і не тільки.....


Літні небезпеки

Епідемія коронавірусної інфекції внесла свої корективи в плани батьків та дітей щодо літнього оздоровлення. В рази збільшилась кількість небезпек у порівнянні з минулими роками, а значить – відповідальність дорослих за життя та здоров'я дітей.

Поясню, чому саме так: не працюють пришкільні та оздоровчі табори, немає можливостей у зв'язку з карантинними обмеженнями спільно з батьками подорожувати на закордонні курорти і не тільки, – як результат: брак нагляду дорослих та батьків, велика кількість вільного часу у дітей

Дехто з дорослих не усвідомлює небезпеки, з кого ж тоді дітям брати приклад бути обачливими та обережними?


Нещодавно іздила до Сум у справах. На автостанції в Охтирці зал очікування не працює, але майже всі пасажири маршруток без масок,як і водії. Зауваження з цього приводу не робить ніхто. Якщо носій віруса знаходиться без маски, а здорова людина – в масці, вірогідність передачі інфекції 70%, якщо і носій і здоровий в масці– вірогідність заразитися всього близько 5%.


Діти переносять коронавірусну хворобу легко або в безсимптомній формі, але в перспективі можливий фіброз легенів – це вже серйозно і на все життя.


Безпека на воді

Літо – випробування спекою, люди прагнуть охолодитися у водоймах, а там часто діти залишаються без нагляду дорослих. Як результат: з початку купального сезону вода забрала більше 30 дитячих життів в Україні. Це оперативні данні з новин.

З різноманіття причин дитячого травматизму можна виділити наступні: недостатній нагляд за дитиною, дефекти виховання, відсутність навичок правильної поведінки, а також, і це дуже сумно, нехтування правилами безпеки самими батьками.

Найнебезпечніший – дитячий дорожньо-транспортний травматизм. На цю групу припадає найбільша кількість смертей та важких ушкоджень.

Подивимося навкруги: як часто у власному авто батьки забезпечують дитину паском безпеки чи спеціальним кріслом? Понад 3000 летальних наслідків на рік внаслідок ДТП можна було уникнути, як би у пасажира був пасок безпеки.

А як часто водії нехтують навіть зеленим світлом світлофору і не гальмують на "зебрі"? Причиною 80% нещасних випадків стає перебігання дороги поблизу транспорта. Чи є це не нагода нагадати дитині правила пішохода?

Взагалі від нещасних випадків в Сумській області в 2019 році загинуло 23 дитини, в Охтирському районі – одна. З приводу травм за 2019 рік в області до лікарів звертались 10073 дитини, в Охтирському районі також немало – 260. Більш детальна статистика по області: переломи кісток одержало 2582 дитини, термічні та хімічні опіки – 152, отруєння ліками – 81 дитина. Причина отруєння ліками банальна – зберігання в доступних для малюків місцях медикаментів.Школярі, у зв'язку з карантинними обмеженнями багато часу проводять з гаджетами. Про їх негативний вплив на зір та хребет знають всі, але гаджети мають негативний вплив і на психічний стан дитини. Інтернет – залежність прирівнюють до наркоманії та алкоголізму, дитина втрачає навички реального спілкування, наразі фіксується підвищена кількість самогубств серед підлітків 10-14 років. Вона збігається з активізацією так званих "смертельних груп" у соціальних мережах. В 2017 році встановлено понад 35 тисяч учасників у групах смерті: "синій кит", "тихий будинок" та інші, котрі підштовхувалися до скоєння суїциду. Лише незначна частина таких груп заблокована. Тому час і місце знаходження в мережі інтернет повинні пильно відслідковуватися батьками заради життя їх дітей.

Правила безпеки


Має місце кібербулінг, коли цькують безжалісно через соціальні мережі.Наслідок цього явища-психологічні травми, психосоматичні захворювання і навіть суїцид. Про недопустимість кібербулінгу також треба говорити зі школярами. Саме влітку, коли так багато вільного часу, підлітки починають експерементувати з алкоголем, курінням (в усяких його різновидах), наркотиками. За 2018 рік згідно з останнім опитуванням ВООЗ стосовно вживання алкогольних напоїв серед школярів ,Україна лідирує у Європі. Серед 15-16 річних підлітків частка споживачів вейпінгу склала 18%. Батьки не мають права думати, що тільки у когось діти можуть попасти в пастку наркотиків, алкоголю, тютюну. Проблему краще попередити, тому що коли вона вже є, успішно вирішити часто не вдається. Про ці небезпеки також поговоріть з дітьми, як і на делікатну тему: статеві стосунки та їх наслідки: ВІЛ, підліткові вагітності, хвороби, що передаються статевим шляхом.


Якщо ви, шановні батьки, запідозрили що з вашими дітьми коїться щось не те: не слідкує за зовнішністю, носить сорочки з довгими рукавами, з'явились підозрілі друзі, збуджений або пригнічений, вузькі або широкі зіниці,приступи агресії або ейфорії, не цікавиться тим, чим раніше захоплювався, – не гайте часу, поговоріть з дитиною, викличте на відвертість. Якщо підозри підтвердилися, звертайтеся за допомогою до наркологів за адресою: вул.Сумська, 57.


Оздоровити дитину до нового навчального року, навіть в умовах карантинного літа, реально. Це велика відповідальність та праця батьків. Кожну вільну годину прагніть проводити з дітьми на свіжому повітрі. Більше спілкуйтеся, викликайте на відвертість, підтримуйте, навчайте їх безпечній поведінці. Контролюйте час і місце знаходження в соцмережах, виховуйте неприйнятне ставлення до алкоголю, куріння,наркотиків своїм прикладом та своїми переконаннями. Не залишайте дітей сам на сам з їхними проблемами, бажанням експерементувати з якимось психоактивними речовинами, не допускайте домашнього насильства щодо членів родини та самих дітей. А ще подбайте про здорове харчування, а не фастфуди та солодощі. Вимагайте, щоб дитина навіть під час канікул дотримувалися режиму, мала здоровий сон та здорове харчування, достатню фізичну активність і не контактувала з можливими носіями або хворими на коронавірусну інфекцію, уникайте разом з нею місць скупчення людей.

Пам'ятайте: оздоровити дитину, навіть в умовах карантинного літа, реально. Було б бажання...

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КЗ "Охтирська ЦРЛ"


26.06.2020

Проблему краще попередити...


день боротьби з наркотиками

До Всесвітнього дня боротьби з наркоманією, котрий започаткований Генеральною Асамблеєю ООН в 1987 році і відмічається щороку 26 червня.


Все більше людей в усьому світі (Україна не виключення) піддаються спокусі і потрапляють у пастку цієї вади. Вже сто років налічує історія боротьби з наркоманією. Почалася вона в 1909 році, коли відбулося засідання Шанхайської опіумної комісії у складі 13 країн. Тоді намагалися знайти методи обмеження ввезення наркотичних речовин з азіатських країн.

На жаль, розповсюдження підступного зілля і залучення до нього представників всіх рас і країн, виявилося сильнішим, ніж всі методи протистояння.


За даними МВС на сьогоднішній день в Україні офіційно налічується близько 500000 наркоманів, з них 171,6 тисячі вживають наркотики регулярно, близько п'яти тисяч наркозалежних не досягли 18 років. Реальні цифри в кілька разів більше. Щорічно кількість наркоманів у нашій державі збільшується в середньому на 5–10%.

На Охтирщині на обліку у лікарів - наркологів стоїть 119 хворих, життя котрих пов'язано із вживанням забороненого зілля. З приводу епізодичного вживання наркотиків або регулярного їх використання не знаходиться під наглядом ні один підліток. Це оманлива інформація. Періодично із засобів масової інформації дізнаємося, що затримали ділерів, котрі розповсюджували зілля. Купи шприців на території колишніх шкіл 7 та 10, у місцях відпочинку свідчать про критичну ситуацію щодо цієї проблеми і в нашому місті. Наведу дані анонімного опитування в одному з навчальних закладів міста: 41% респондентів має знайомих споживачів наркотиків, 50% знають, де можна їх придбати, 33% пробували наркотики, 70% впевнені, що мають достатньо інформації про них, 33% впевнені, що припинити вживання зілля зможуть, 36% вважають, що наркоман – це "круто" або норма життя. 58%, навіть після бесіди про наслідки для життя відповіли, що і в подальшому будуть при нагоді вживати наркотики.


У 2019 році в рамках міжнародного проєкту Європейського опитування учнів щодо вживання наркотичних речовин (цільовою групою були підлітки 15 – 16 років) з'ясувалося, що 12,3% учнівської молоді в Україні за бажанням "дуже легко" і "скоріше легко" можуть дістати маріхуану або гашиш, 18% підлітків хоча б раз у житті вживали якусь наркотичну речовину, хлопців та дівчат серед них майже порівну.


Більш ніж впевнена, що матеріал не будуть читати ті, хто вживає наркотики, адже її полюблять люди середнього та старшого віку. Сподіваюсь, що за сімейною вечерею ви переповісте своїм дітям та онукам історії з життя, котрі мені розповіли наші наркологи. Ваші діти та онуки хоча б замисляться про те, що основна цінність життя- здоров'я, свобода від дурману, можливість радіти життю і реалізовувати себе як Людина.

На запитання, що можна вплинути на твоє рішення почати і продовжувати вживання наркотиків, більшість зі справжніх наркоманів відповіли, що це недовірливі відносини в сім'ї та компанія, а також невміння протистояти тиску.

В Охтирці діє програма зменшення шкоди наркотиків. До неї залучені 26 наркоманів. Кожного ранку вони поспішають до наркологічного кабінету, де одержують метадон – легалізований синтетичний наркотик. Побороти залежність ці люди не можуть. Одержання метадону призводить до декриміналізації поведінки хворого (відпадає необхідність щоденного пошуку наркотика або коштів на його придбання, унеможливлюється вірогідність зараження ВІЛ через нестерильні шприці, налагоджується деякою мірою сімейна ситуація, є перспектива зменшення дози і покінчення з наркотичним минулим).

...Благополучна з точки зору оточуючих сім'я, старший брат був залежний від наркотиків, запропонував молодшому відчути "кайф". Першу дозу зілля ввів йому сам. Результат – наркомани обоє брати, життя батьків – ад. Зараз обоє перебувають у місцях позбавлення волі.


...У стадії ремісії наркоман познайомився з дівчиною, відносини розвивалися романтично. Під час чергового зриву залучив до вживання кохану. Нині молода людина померла від передозу, жінка на обліку у наркологів.


..Благополучна забезпечена сім'я, син – підліток почав вживати наркотики. Батьки, щоб вирвати його з наркотичного середовища, переїхали до Охтирки з іншого регіону. Юний наркоман і на новому місці проживання знайшов "друзів за інтересами". На сьогодні через токсичну дію психотропних речовин має групу інвалідності, ледь пересувається самостійно.


...В Охтирці кілька місяців тому молода людина при груповому вживанні наркотичних речовин отримала передозування. "Друзі", коли помітили, що товаришу зле, розбіглися, залишили помирати на самоті.


...Чотирьохрічному хлопчику родич – наркоман з цікавості дав психоактивну речовину. Дитину ледь врятували.


Якщо ви, шановні батьки, запідозрили що з вашими дітьми коїться щось не те: не слідкує за зовнішністю, носить сорочки з довгими рукавами, з'явились підозрілі друзі, збуджений або пригнічений, вузькі або широкі зіниці,приступи агресії або ейфорії, не цікавиться тим, чим раніше захоплювався, – не гайте часу, поговоріть з дитиною, викличте на відвертість. Якщо підозри підтвердилися, звертайтеся за допомогою до наркологів за адресою: вул.Сумська, 57.

Якщо це самозвернення, допомога надається анонімно. Сльози батьків, благання, погрози в ситуації, коли підліток почав споживати наркотики, не допоможуть. Потрібне втручання кваліфікованого спеціаліста.


Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КЗ "Охтирська ЦРЛ"


21.06.2020

Пропонуємо завантажити перше систематизоване видання про розвиток медичної служби Охтирщини.


Чи шкідливий кальян

Наша невтомна авторка, завідувачка кабінетом "Клініка, дружня до молоді" А.М. Мучник провела багато годин, збираючи по крихтах історічну інформацію про те, як розвивалася медична галузь на території Охтирки та прилеглих до неї землях.


Наприклад, цікаво було б знати, чому до середини XX сторіччя в Охтирці не робили внутрішньовенних інфузій?

Завантажуйте та читайте. Буде цікаво.


19.06.2020

Вітаємо колег з Міжнародним днем медичного працівника!


До дня медичного працівника 2020


27.05.2020

Про шкоду пасивного і третинного куріння, а чи про те, як курці піклуються" про своїх найрідніших


День відмови від куріння паління

31 травня ще з 1988 року Всесвітньою організацією охорони здоров'я оголошено Всесвітнім днем без тютюну. тоді перед світовою спільнотою було поставлено завдання– домогтися того, щоб в XXI столітті проблема тютюнопаління з її жахливими наслідками зникла. XXI століття настало, але проблема не зникла.

Перше знайомство з тютюновими виробами у дітей відбувається в 9-10 років. На сьогодні це не тільки сигарети, а й електронні сигарети, тютюнові вироби електричного нагрівання, кальян. Зустрічаючись зі школярами 5-7 класів, розповідаю про негативний вплив всіх видів тютюнових виробів як на самого курця, так і на оточуючих.


До мене звернулась п'ятикласниця із запитанням: "Чи шкідливо для мого здоров'я, коли батько після того як викурить сигарету, вечором приходить до мене, щоб поцілувати і побажати доброї ночі? Від нього так сильно тхне куревом, що хочеться чхати." Що можна відповісти?

Під час куріння 25% усіх речовин, котрі є в тютюні, згорають, 20% потрапляють до організму курця, 5% залишаються в недопалку, а 50% потрапляють в повітря. Боковий потік диму за рахунок більш низької температури згорання тютюну в декілька разів небезпечніший у порівнянні з тим, який вдихає курець. Всі, хто дихає таким повітрям,– пасивні курці. Пасивне куріння більш небезпечне для здоров'я, ніж вважали раніше – до такого висновку прийшли британські лікарі в результаті двадцятирічних спостережень над курцями та членами їх родин.

Саме останні на 50-60% частіше страждають від серцевих захворювань, аніж ті, хто не дихає димом. Одна година знаходження у приміщенні, де курять, рівноцінна викурюванню однієї сигарети. Якщо дитина живе в квартирі, де один з членів родини викурює пачку на добу, в її сечі знаходять нікотин у кількості, що відповідає викуреним трьом сигаретам.

Дослідження, що проводились у США, Великобританії, Німеччині довели: ризик раку легенів у пасивного курця у порівнянні з тими,хто не змушений бути таким,збільшений на 30%. Недарма народна мудрість говорить: "Один курить–весь дім хворіє." Діти, батьки котрих курять в їх присутності, в 3-4 рази частіше хворіють на бронхіальну астму, в 3-4 рази частіше –на пневмонії та простудні захворювання, гірше навчаються, у них страждає пам'ять, увага, сон, вони відстають у фізичному розвитку від однолітків.

Знаходження в накуреному приміщенні протягом 10 годин на тиждень збільшує ризик смерті від ішемічної хвороби серця на 27%, інсульту – на 23%, хронічного обструктивного захворювання легенів – на 42% в порівнянні з тими, хто мешкає або працює з некурцями. Група ризику щодо захворювання на згадані хвороби – бармени та офіціанти. Дуже небезпечне пасивне куріння під час вагітності. Плід пагано набирає вагу, є небезпека передчасних пологів, уроджених вад розвитку.

Останні дослідження вчених Національної лабораторії США довели, що з курцем небезпечно жити в одній квартирі, їздити в одній машині. Вони виділили цей вид куріння, як "куріння через треті руки". Продукти згорання сигарети осідають на поверхнях предметів, стінах, меблях, одязі, коврах. Зберігаються вони там кілька місяців. Ці речовини, а особливо нікотин, вступають в хімічну реакцію з оксидом азоту з повітря, і з'являється дуже небезпечна речовина тютюновий нітрозамін, котрий викликає онкологічні захворювання.

Куріння у відкрите вікно мало рятує від нітрозаміну. Не захищає від згубної дії канцерогену і те, якщо палять на вулиці. Небезпечна речовина осідає на одязі та шкірі. Небезпечно як для самих курців, так і для пасажирів, курити в машині. До нікотину з сигарет, оксиду азоту з повітря додаються вихлопні гази з мотору – утворюється небезпечна для здоров'я суміш.

Чи шкідливий кальян

Останній час серед підлітків та молоді великої популярності набули електронні сигарети, ароматизовані суміші, що містяться у кальянах. Згідно з даними опитування ВООЗ 2017 року, в Україн�� електронні сигарети застосовують 18,4% опитаних підлітків, що майже удвічі більше порівняно з традиційними сигаретами. Вторинний аерозоль, котрий виділяється в повітря під час вейпінгу, містить потенційно шкідливі хімічні речовини, які викликають онкологічні, і не тільки, захворювання легенів. Концентрація олова, нікелю та інших важких металів у конденсаті електронних сигарет у кілька разів вища, ніж в тютюновому димі. Вони надходять з нагрівального елементу.

Діти, котрі знаходяться поряд з вейперами, також вдихають пар, одержують свою дозу нікотину, а як результат – серцево-судинні захворювання у майбутньому. В сім'ях, де є курці, удвічі частіше спостерігається синдром раптової смерті у немовлят (здорове нібито дитя знаходять у ліжечку мертвим). Куріння при дітях підвищує у них ризик розвитку нікотинової залежності в майбутньому зі всими наслідками.

Всі ми – заручники курців, вейперів. Вони порушують право більшості українців дихати чистим повітрям. Є Закон України, що забороняє палити в громадських місцях. Але він, на жаль, не діє. Курять на зупинках, на території закладів охорони здоров'я, у кафе, під'їздах, квартирах, у приміщеннях об'єктів культурного призначення, органів державної влади тощо.

Як результат, маємо те, що маємо: велика смертність від захворювань серцево-судинної системи, онкологічних захворювань, а також велика кількість дітей, що народжуються з вадами розвитку. Куріння та пасивне куріння, як причина цих жахливих явищ, має велику свою частку...

Шановні курці! Якщо ви дійсно любите і піклуєтесь про своїх найрідніших, подумайте: чи не час відмовитись від тютюнових виробів назавжди?
Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КЗ "Охтирська ЦРЛ"


19.05.2020

Пом'якшення карантину - не його завершення!


Щодо пом'якшення вимог карантину

За останні 25 років до людства прийшло 30 нових захворювань, коронавірусна хвороба COVID-19 одна з них. Ми продовжуємо жити в умовах пандемії. Кожного ранку з телевізійних новин чуємо безрадісні статистичні данні.

Так, на 19.05.2020 року в Україні виявлено 18616 хворих на коронавірусну хворобу, одужало 5276, загинуло 535. В Сумській області захворіло 163, вилікувалося 89, померло 4. В Охтирському районі маємо 5 підтверджених випадків COVID-19 інфекції, 4 пацієнта вже здорові. Жахливо? Особливо, якщо уявити, що один із загиблих твій родич чи друг.


До 22.05.20 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.05.20р.№343 та Протоколу позачергового засідання міської комісії з питань техногенно-економічної безпеки та надзвичайних ситуацій №10 від 08.05.20 року виконавчий комітет Охтирської міської об'єднаної територіальної громади продовжити карантинні заходи. Дозволені деякі пом'якшувальні карантин заходи за умови забезпечення персоналу та відвідувачів засобами індивідуального захисту, зокрема респіраторами або захисними масками, перебування у приміщенні не більше одного відвідувача на 10кв.м. торгівельної площі, дотримання інших санітарних та протиепідемічних заходів.

Пом'якшення карантину не потрібно сприймати, як його завершення. Вже на сьогодні в місті не дотримуються безпечної дистанції та не використовують засоби індивідуального захисту. В магазинах, що розташовані на центральних вулицах, покупці і продавці мають респіратори та маски, в магазинах, котрі знаходяться не на центральних вулицях, можна зустріти і продавців і покупців без масок. Можуть нехтувати правилами безпеки і перевізники. Водії не контролюють пасажирів у котрих маска висить на шиї, не виконує своєї захисної функції.

На сьогодні кожну людину можна розглядати як потенційно заразну COVID-19. (у 80% протікає з мінімальними симптомами або без них, хоча віруси виділяються і при розмові, з крапельками слизу летять на відстань до двох метрів). Жертвою може стати кожний.

Перебіг хвороби, а також її наслідки, котрою може бути і смерть, не залежать від соціального статусу, статків. Якщо судилося захворіть на тяжку форму інфекції і померти, так і буде – це не залежить від медикаментів та кваліфікації лікарів. Хвороба нова, не вивчена і не передбачувана. Якщо ви або хтось в вашому оточенні всеж нехтує засобами індивідуального захисту, замисліться, запитайте себе: чи готові ви захворіти на тяжку форму COVID-19, померти від неї і залишити членів своєї сім'ї в горі та розпачі, чи принести хворобу своїм батькам та дітям з усіма витікаючими з цього наслідками?

Якщо ні – додержуйтесь і вимагайте від оточуючих дотримання простих правил, що можуть рятувати життя:

 • - мийте руки;

 • - якщо не має можливості вимити руки з милом, користуйтеся антисептиками;

 • - не торкайтеся не митими щойно руками рота,носа, очей;

 • - додержуйтеся етикету кашлю та чхання;

 • - носіть маски в громадських місцях (в саду, городі, в лісі, де навкруги не має людей, маски не обов'язкові);

 • - за можливістю оставайтеся вдома;

 • - уникайте перебування в місцях скупчення людей, дотримуйтеся соціальної дистанції.

На сьогодні в КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» дозволено проводити планові операції та планову госпіталізацію з будь яких хвороб. Перед госпіталізацією за направленням лікаря треба обстежитися на наявність чи відсутність підступного вірусу в кабінеті №18 поліклініки в понеділок з 8 до 9 години, щоб в разі виділення вірусу своєчасно самоізолюватися і не наражати на небезпеку інших.

Будьте здорові!

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КЗ "Охтирська ЦРЛ"


13.05.2020

Увага! Важлива інформація для матусів і бабусів підлітків!


До дня пам'яті жертв СНІДу

День пам'яті жертв СНІДу відмічають у третю неділю травня. Мета цього дня – не тільки згадати тих, хто став жертвою підступної хвороби, а і привернути увагу суспільства до разповсюдження пандемії ВІЛ/СНІДу, запобігання дискримінації та порушення прав ВІЛ-інфікованих.

Назва публікації така тому, що газету, зазвичай, підлітки не читають, читають матусі і бабусі. І як вважають фахівці, від того, чи спілкується старше покоління з підлітками на делікатні теми (секс, контрацепція, ВІЛ, хвороби, що передаються статевим шляхом), залежить і вік дебюту статевого життя, і чи оберуть для себе підлітки безпечну щодо зараження ВІЛ–поведінку.


Сподіваюсь, шановні, що після прочитання цієї статті, ви відверто поговорите зі своїми уже нібито дорослими дітьми, заставите їх задуматися, що найбільша цінність людини–життя і здоров'я. На жаль, серед підлітків існує міф про іхню невразливість щодо ВІЛ-інфекції, наркоманії.

"Біда може статися з ким завгодно, тільки не зі мною",–думають вони. Хочу, аби ви донеслі дітям, що про безпеку варто думати до здійснення якого-небудь вчинку. Батьки часто вважають, що у дітей є доступ до будь-якої інформації і не треба з ними говорити на делікатні теми. Доступ то є, але підлітки сприймають інформацію так, нібито саме їх вона не стосується. Статеве виховання, що висвітлює проблеми ВІЛ, сприяє більш пізньому початку статевого життя, зменшенню кількості статевих партнерів, незапланованих вагітностей, інфікуванню ВІЛ та іншими інфекціями, що передаються статевим шляхом.

Україна посідає одне з перших місць за показниками захворюваності на ВІЛ у Європі, маючи приблизно 240 тисяч інфікованих. Тільки кожен другий, а за деякими джерелами інформації кожен четвертий знає про свій діагноз. Більшість ВІЛ-інфікованих в Україні– молодь віком 15–29 років. Щодня від СНІДу вмирає 8 чоловік. Джерело ВІЛ-інфекції–люди інфіковані вірусом.

За ступенем ризику зараження найбільшу небезпеку представляє кров ВІЛ-інфікованого, вона містить найбільшу концентрацію вірусу, далі йдуть сперма, вагінальний секрет, грудне молоко. Такі біологічні рідини , як піт і слина, сеча, мокрота містять настільки малу концентрацію вірусу, що не представляють небезпеку людині в плані зараження.

Кожного місяця в Україні реєструється більше тисячі випадків ВІЛ-інфікування. Так, в січні 2020 року офіційно зареєстровано 1268 випадків ВІЛ-інфекції, у 322 пацієнтів діагностовано СНІД, 176 людей померло від СНІДу.

Серед шляхів передачі ВІЛ найпоширінішим в Україні є статевий шлях (до 70%), на другому місці–передача інфекції через кров при введенні наркотичних препаратів. Мають місце випадки зараження через нестерильний інструментарій при пірсингу, нанесенні татуювання тощо. Існує також вертикальний механізм передачі інфекції від ВІЛ-позитивної матері до дитини під час вагітності, пологів, годуванні груддю.

Симптоми ВІЛ варіюють в залежності від стадії інфекції. Тільки у 30% інфікованих протягом перших тижнів після зараження може бути підвищена температура, нездужання, біль у горлі. В цей період людина найбільш заразна, хоча антитіла в крові ще не будуть знайдені. Після гострої стадії хвороби більшість з інфікованих іноді до 10 років почувають себе задовільно, хоча можуть збільшитися лімфатичні вузли. Потому людина починає втрачати вагу, хворіти декілька разів на рік пневмоніями, синуситами тощо. Хвороба поступово переходить у СНІД. Хворі страждають на туберкульоз, криптококовий менінгіт, онкозахворювання, інші тяжкі інфекції, на які люди з нормальною імунною системою зазвичай не хворіють. Діагноз ВІЛ-інфікування можна поставити лише після того, як здають кров на аналіз на ВІЛ антитіла, готуючись до пологів, операції, стати донором, коли з'являються тяжкі інфекції і запропонує таке обстеження лікар. На жаль, добровільно, коли людина усвідомила можливість зараження від сексуального партнера, якихось маніпуляцій, коли не впевнена, що інструменти стерильні, для обстеження звертаються нечасто.

Шановні мами, бабусі й тата, найдіть час відверто поспілкуватися зі своїми дітьми, можливо, ця бесіда врятує комусь з них життя та долю. Про що треба говорити? Про відповідальність у міжстатевих стосунках, умінні протистояти тиску з боку друга, подруги. Відтермінувати дебют сексуальних стосунків до повноліття, утримання від сексу–самий найнадійніший спосіб захисту від ВІЛ. Якщо юнак або дівчина мають статеві стосунки, вони повинні знати, що презерватив– атрибут кожного сексу. Навіть один незахищений сексуальний контакт з інфікованою людиною, котра може не здогадуватися, що в неї є підступний вірус, може привести до зараження ВІЛ. Підліток та молода людина повинні знати, що обстеження на ВІЛ обов'язкове, якщо раніше були незахищені статеві контакти. Обстежитись можна безкоштовно в місті Охтирка, в поліклініці за адресою: вулиця Петропавлівська,15, кабінет №34

Нагадую, заразитися можна через нестерильні обладнання для манікюра, татуювання, пірсинга, нестерильні шприці, леза тощо, незахищений секс без презерватива.

На сьогодні ВІЛ не вирок. Інфекція із розряду смертельних перейшла в хронічну. Якщо хворобу своєчасно діагностують, людина одержує пожиттєво безкоштовно медикаменти, і ВІЛ не перейде в СНІД. ВІЛ не передається повітряно-крапельним шляхом, піт, слину, сльози, під час спілкування, дотики, рукостискання, обійми, дружні поцілунки, укуси комах, тварин, у разі користування спільним посудом, білизною, грошами, через їжу, яку приготувала ВІЛ-інфікована людина, під час спільного користування туалетом, банею.

Шановні читачі, ваші діти та і ви самі повинні усвідомити, що уникнути зараження можна, якщо бути обачливим, вірним своїй сім'ї або єдиному сексуальному партнеру, відповідальними на робочому місці, якщо ваша діяльність пов'язана з можливим контактом з кров'ю, якимись маніпуляціями (медичними, перукарськими, косметичними.

Інформацію, що стосується ВІЛ-інфекції, можна одержати в кабінеті «Клініка дружня до молоді» за адресою: м.Охтирка, вул.Петропавлівська, 15 (стара поліклініка) або за телефоном: 4-29-14.

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КЗ "Охтирська ЦРЛ"


11.05.2020

ШАНОВНІ МЕДИЧНІ СЕСТРИ КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» !!!


День медсестри 2020
З нагоди Вашого професійного свята – Міжнародного дня медичної сестри прийміть щирі вітання та безмежну вдячність за Ваші чуйні серця, за врятовані життя, за повернуте здоров’я!
Протягом тисячоліть люди, які рятують від хвороб і гоять рани, користуються постійною любов’ю та повагою. Ваші талановиті руки дарують людям радість життя, вселяють віру у зцілення.
Хай усе хороше, зроблене з душею та натхненням, повертається до Вас сторицею! Нехай кожна мить життя радує своєю неповторністю!

З повагою,
Головний лікар                       Віктор БАБИЧ


30.04.2020

Трагічні уроки невакцинації


Трагічні уроки невакцинації

В Україні, як і в усьому світі, за ініціативи ВООЗ щорічно, починаючи з 2005 року, в останній тиждень квітня проводяться заходи присвячені Всесвітньому тижню імунізації. Завдяки щеплен- ням на нашій планеті ліквідовано кілька інфекційних захворювань, що забирали тисячі людських життів.

На сьогодні без імунізації щорічно у світі від інфекційних хвороб помирає 15 мільйонів людей. Зі споминів наших медичних сестер, які я записала на початку дев'яностих років. "В 1948-1950 роках була на Охтирщині епідемія дифтерії. Медичні сестри робили подвірні обходи, кожного дня виявляли 2-3 хворих з дифтерією, направляли в лікарню. В ці ж роки 2-3 діточок помирали від сказу та правця . Масова імунізація почалась в п'ятидесятих роках".


Щороку від інфекційних хвороб в Україні помирає 300-350 дітей, з яких 130-200 віком до одного року. Більшість із них навіть не захворіли б, якби їм вчасно зробили щеплення. Після введення в 2006 році в календар щеплень вакцинації проти Нів-інфекції знизився показник смертності від гнійного менінгіту в два рази, від пневмонії в 1,5 рази.

В Україні діє Національний календар профілактичних щеплень, останній раз його переглядали в 2018 році. Кожна дитина має отримати щеплення від десяти хвороб. У США до Національного календаря щеплень включено 16 інфекцій, у Швейцарії–14, Німечині–13, Австралії–17.

Основним завданням імунопрофілактики є створення колективного імунітету на рівні 95%. Саме цей рівень вакцинації населення дозволяє уникнути масового розповсюдження інфекції. Вакцинована людина, зазвичай, не хворіє інфекцією, від якої отримала щеплення, а якщо захворіє, не має тяжких ускладнень.

Від грипу з початку епідсезона–жовтня 2019 року до кінця лютого 2020 року померло 48 людей–ніхто не мав щеплення проти грипу. Вакциновані захищають нещеплених тому, якщо щеплено 95% населення, припиняється циркуляція збудника інфекції. Серйозні реакції на вакцину зустрічаються вкрай рідко. Ризик тяжких ускладнень від захворювань, котрі можна попередити вакцінацією, є набагато вищим, ніж ризик виникнення ускладнення від щеплення. І все ж деякі батьки відмовляються робити щеплення своїй дитині.

В Європейських країнах нещеплених дітей не допускають в колективи. Застосовують також інші заходи, які спонукають батьків робити необхідні щеплення (надання соціальних виплат, штрафи,інше). В Україні ми маємо те, що маємо...

На кір за 2019 рік захворіло 57 282 особи, від ускладнень померло 20 людей. Щоб не було цих трагедій, достатньо зробити два щеплення в один рік і шість років. Підвищена захворюваність на кір пов'язана з низьким охопленням вакцинацією в минулі роки та втратою імунного прошарку.

Активна імунізація проти правця здійснюється з 1960 року, саме вона забезпечила майже ліквідацію цього захворювання. В Україні за 2018 рік зафіксовано 17 випадків захворювання на правець, у 2019–15 випадків. Хворобу можна отримати через найменшу подряпину, якщо вона буде забруднена землею. Хворіють нещеплені взагалі або ті, хто не отримав щеплення останні десять років. Діагноз правець – майже вирок. Навіть у розвинених країнах помирає 30-60% госпіталізованих.

За 2019 рік зареєстровано 2314 випадків кашлюка. Ця хвороба особливо небезпечна для малечі. На дифтерію в минулому році захворіла 21 людина. З 1991 року, після офіційного оголошення ВООЗ про початок епідемії в Україні, до 1998 року на дифтерію захворіло близько двадцяти тисяч людей, 696 із них померли, тисячі стали інвалідами. Основна причина епідемії–недоліки в проведенні імунопрофілактики.

За 2019 рік на гострий гепатит В захворіла 1311 осіб. В Європейських країнах захворюваність на цю інфекцію в 10-15 разів нижче ніж в Україні. У 10% випадків вірусний гепатит В переходить у хронічну форму, у дітей першого року життя – у 70-90% випадків, а це в подальшому рак або цироз печінки. Вакцінація проти гепатиту В обов'язкова в 171 країні світу.

В Україні зафіксовано за останній рік один випадок сказу – ця людина померла тому, що своєчасно, після того, як покусала тварина, не звернулась за медичною допомогою. На епідемічний паротит у 2019 році захворіло 382 дитини. Для багатьох хлопчиків це вирок – безпліддя.

За даними Центру громадського здоров'я МОЗ України за 9 місяців 2019 року зафіксовано 19 016 випадків захворювання на активний туберкульоз, з них 446–діти. Майже всі діти, котрі мали тяжкі форми захворювання, не мали щеплення від туберкульозу.

"Думайте самі, вирішуйте самі" робити чи не робити щеплення. На сьогодні в Охтирці 119 малюків, котрі відвідують дитячі садочки і 134 учні не мають усіх щеплень за віком. А це значить, що в разі привозу підступного збудника на територію Охтирки, можна чекати спалаху захворювання, а це загроза для життя і здоров'я не лише учнів, а і вчителів, і членів їх сімей.

Стаття 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» передбачає, що дітям, які не отримали щеплень за Національним календарем, відвідувати заклади освіти не дозволяється. Верховний суд підтвердив, що садочки і школи мають право не допускати невакцинованих дітей до освітніх закладів.

Коли індивідуальний інтерес протиставляється загальному інтересу суспільства, то перевагу має загальне благо на безпеку та охорону здоров'я. Директори шкіл самостійно вирішують, чи пускати невакцинованих дітей на навчання, чи ні. Як зазначила міністр освіти (інформація з інтернету) Ганна Новосад:"Якщо буде прийняте якесь рішення з цього приводу, то буде це відповідальність керівника навчального закладу–прийняти в школу дитину чи запропонувати якусь іншу форму навчання". Дітей, які мають протипоказання до щеплень, мусить захищати колективний імунітет.

Від себе добавлю:"Відповідальність керівника велика. У цьому є приклад. У сім'ї дві дитини–в однієї протипоказання до щеплень в зв'язку з хворобою, друга не щеплена тому, що батьки відмовились, вона захворіла на кір, заразила ту, що мала протипокази до вакцинації. Дитина померла від ускладнень кору. Хто винний?"

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КЗ "Охтирська ЦРЛ"


28.04.2020

Щеплення в умовах карантину


Коронавірус та щеплення

В умовах пандемії коронавірусної інфекції, карантинних заходів, що запобігають поширенню підступної інфекції, не можна забувати про небезпеки так названих керованих хвороб (тих, які можна попередити профілактичними щепленнями).

Україна ще не оговталась від спалаху кору, на який у 2019 році захворіло 57282 особи, а від ускладнень померло 20 людей. Влітку є небезпека інфікування правцем. Найменша подряпина, забруднена землею, може спричинити небезпечну хворобу та смерть.

Припинення планової імунізації на період карантину є небезпечним, погіршується колективний імунітет на вакцинокеровані хвороби – наслідок спалахи захворювань на кір, дифтерію, паротит, червінку тощо.


Міністерство охорони здоров’я України видало постанову № 13 від 22.04.2020р. «Про організацію заходів з імунізації в умовах пандемії коронавірусної хвороби (COVID-19)". Згідно з цією постановою, «Охтирський центр первинної медико-санітарної допомоги», а також сімейні лікарі сільських центрів медико-санітарної допомоги організовують роботу своїх закладів для безперервного здійснення заходів з імунопрофілактики.

Якщо ви отримали запрошення від свого сімейного лікаря зробити необхідне щеплення дитині, не треба вагатись. У центрах первинної медико-санітарної допомоги забезпечують дотримання правил інфекційного контролю:

 • планують графік проведення щеплень із метою уникнення скупчень у коридорах;

 • визначено окремі години для прийому осіб, які звернулися для проведення профілактичних щеплень;

 • проведено навчання медичних працівників, що проводять профілактичні щеплення заходам індивідуальної профілактики інфікування вірусом SARS-COV–2 та використанню засобів індивідуального захисту.

Супроводжуючій дитину особі необхідно використовувати засоби індивідуального захисту (маску) та дотримуватися соціального дистанціювання під час дороги до медичного закладу та в його коридорі.

Карантинні заходи щодо коронавірусної хвороби жодним чином не мають завадити плановій імунізації вас та ваших дітей! Це дуже важливо.

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КЗ "Охтирська ЦРЛ"


22.04.2020

Зі святом ювіляра!!!

Свій 90-й (!) День народження, 22 квітня 2020 року, святкує лікар-рентгенолог протитуберкульозного диспансерного віддлення Охтирської ЦРЛ Морозов Василь Іванович!


Попри поважний вік, Василь Іванович не втрачає енергійності і зустрічає ювілей на робочому місці.

З круглою датою ювіляра привітали медичні працівники, хто працює з Василем Івановичем в одному колективі.

Також свої вітання особисто висловили представники адміністрації: головний лікар КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ" Віктор Олександрович Бабич та голова профспілкового комітету Олександр Іванович Бездрабко.10.04.2020

Увага! Важлива інформація для всіх охтирців, і не тільки!

Коронавірус в Охтирці

Про коронавірусну інфекцію всі якоюсь мірою обізнані. Дехто скрупульозно виконує вимоги гігієни, дехто вважає, що його це не стосується. Але, на жаль, стосується всіх.

З тих, хто контактував із хворим, 80 % хворобу перенесуть легко, 15 % будуть потребувати стаціонарного лікування, а 5 % реанімаційних заходів і можуть померти. Хвороба не обходить ні багатих, ні бідних, ні молодих, ні людей похилого віку. Який буде сценарій перебігу коронавірусної інфекції залежить від організму. Ще раз нагадую: додержуйтесь правил гігієни, уникайте місць скупчення людей, не ризикуйте собою та членами своєї сім’ї.


Якщо у вас, шановні охтирці або у ваших дітей, піднялася температура і є респіраторні симптоми, звертайтеся до сімейного лікаря або на швидку допомогу, у жодному разі не можна звертатися відразу до стаціонарних відділень. Ви можете наразити на небезпеку персонал відділення і його пацієнтів.


Сімейні лікарі й фахівці швидкої допомоги визначать де ви, відповідно свого стану, будете лікуватися. На тлі епідемії коронавірусної інфекції з’явилась ще одна проблема: тривога та депресії. Тривога і стрес погіршують опірність організму, сприяють появі нових і загостренню старих хвороб.

Психологи рекомендують: прийняти проблему, не засмучуватися зайвий раз. Відчуття тривоги природне, змушує замислитися і прийняти рішення, як не стати жертвою підступного вірусу. Народна мудрість говорить: «якщо не можемо змінити погоду, треба одягатися за погодою».

Турбує інформація про те, що у зв'язку з карантином, зросла кількість випадків домашнього насильства, зокрема над дітьми. В умовах, коли батьки перебувають у стані стресу, жертвами стають діти – це буде мати незворотний вплив на їх психічне та фізичне здоров’я. На сьогодні збільшилися випадки госпіталізації дітей з опіками та травмами, іноді несумісними з життям. Це пов’язано з тим, що дітей залишають на одинці.

Шановні батьки, які б важливі справи у вас не були, не залишайте дітей вдома самих без дорослих – найважливіше ваша справа зберегти здоров’я та життя дітей. Карантин це нагода більше спілкуватися з дітьми, розмовляти з ними, робити разом якісь хатні справи. Слідкуйте які сайти відвідують ваші діти, з ким і як спілкуються, профілактуйте випадки кібербулінгу. Складіть із дітьми графік користування гаджетами й дотримуйтесь його.

ам’ятайте, довготривалий час перебування в інтернеті призводить навіть до незворотних змін у психіці дитини і її фізичному здоров’ї. Поговоріть доступною мовою з дітьми про коронавірусну інфекцію, навчить правилах гігієни. Вони знадобляться й після карантину.

тародавній мудрець говорив: «минеться й це». Коронавірусна пандемія обов’язково закінчиться. І важливо вийти з неї здоровими фізично і психічно.

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КЗ "Охтирська ЦРЛ"


09.04.2020

Компанія Олега Бахматюка «УкрЛендФармінг» продовжує допомагати медичній галузі.

Благодійна допомога

Людина починається з добра!

8 квітня Охтирська центральна районна лікарня Сумської області отримала маски та захисні костюми на суму 75 тис. грн.


Подарунок лікарям вручили директор ТОВ "РАЙЗ ПІВНІЧ" Анатолій Яременко та
керуючий Хухрянським відділенням Микола Смілик.


Колектив ОЦРЛ щиро дякує за благодійну допомогу.


04.04.2020

Що робити вагітній з ознаками ГРВІ?

Загальнонаціональний карантин

Шановні жінки м. Охтирка та Охтирського району!


Всі пацієнки, хто має хронічні захворювання та потребує планового лікування, мають узгодити питання направлення до стаціонару із своїм сімейним лікарем.

Для отримання найкращих результатів цих заходів необхідна тісна співпраця пацієнтів з медпрацівниками.

Симптоми гострого респіраторного захворювання:

 • підвищення температури тіла,

 • кашель,

 • нежить,.

 • біль або першіння в горлі,

 • загальна слабкість.

Особливо небезпечно коли приєднуються симптоми: біль в грудній клітці, задишка в спокої, температура тіла вище 38°, яка не піддається дії жарознижувальних препаратів.

Нагадаємо: у разі підвищення температури у Вас чи когось із Вашої родини – насамперед зателефонуйте своєму сімейному лікареві!

Передусім, важливим є наявність телефонного зв’язку зі своїм сімейним лікарем і дільничним лікарем акушер-гінекологом. Саме цим фахівцям необхідно повідомляти про всі зміни самопочуття. При не змозі додзвонитися до них, в акушерсько-гінекологічному відділенні КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» цілодобово працюють лікарі акушер-гінекологи (телефони відділення 6-14-92; 4-24-05) або по телефону 103 центр екстреної медичної допомоги (швидка допомога).

Зверніть увагу коли і куди ,згідно стану , проводиться госпіталізація у лікарню вагітних, вагітних з початком пологової діяльності (перейми, відходження навколоплідних вод), жінок після пологів:

- без симптомів гострого респіраторного захворювання в Охтирську ЦРЛ;

- з легким перебігом гострого респіраторного захворювання в «Тростянецьку міську лікарню»;

- при появі симптомів гострого респіраторного захворювання середнього та важкого ступеню, а також вагітні з групи високого ризику направляються в обласний перинатальний центр;

- вагітні, які мають важку екстрагенітальну патологію без наявності гострого респіраторного захворювання направляються в КНП СОР «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії».

Лікарі акушер-гінекологи та акушерки жіночої консультації будуть регулярно дзвонити вагітним, уточнювати їх стан здоров’я. Будьте ласкаві . відповідайте на дзвінки.

Шановні жінки, придбайте, будь-ласка, заздалегідь для себе маски, бахіли, кишеньковий антисептик для рук, рукавички для виходу з дому.

З повагою, адміністрація Охтирської ЦРЛ.


24.03.2020

УВАГА!!!

Загальнонаціональний карантин

Через умови загальнонаціонального карантину, змінюються умови надання медичної допомоги. Планова діяльність фахівців вторинної ланки обмежується.


Всі пацієнти, хто має хронічні захворювання та потребує планового лікування, мають узгодити питання направлення до стаціонару із своїм сімейним лікарем.

У випадку виникнення гострих станів:

 • Травма, ушкодження.

 • Ознаки гострого серцево-судинногго захворювання.

 • Отруєння.

Чи будь-якого іншого різкого погіршення стану здоров'я, звертайтеся до віділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги. Всі, кому потрібна така допомога – отримають її в повному обсязі.

Нагадаємо: у разі підвищення температури у Вас чи когось із Вашої родини – насамперед зателефонуйте своєму сімейному лікареві!23.03.2020

До щорічного дня боротьби з туберкульозом

Різниця міжж грипом та коронавірусом

З приходом весни зазвичай згадуємо про туберкульоз. Пов’язано це з тим, що 24 березня в усьому світі відмічають Всесвітній день боротьби з цією підступною хворобою.

Дехто з вас, шановні читачі, вважають захворювання майже екзотичним, до якого у вас немає ніякого діла. Це не так. Наведу історичну довідку. На початку дев’ятнадцятого століття від сухот помирав кожен сьомий житель Європи. Знайшла звіт про захворюваність на інфекційні хвороби в Охтирському повіті. В 1912 році від туберкульозу померло 1286 людей. «Це було колись», ─ зауважить дехто. На сьогодні за даними МОЗ щодня від туберкульозу помирає 11 осіб, за рік це приблизно 4000. Кожного місяця в Україні реєструється більше двох тисяч випадків захворювання.

Ще в 1995 році експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я зареєстрували в Україні епідемію туберкульозу, а це значить, що жертвами палички Коха (так називають збудник хвороби) стали більше 1% наших співгромадян.

18472 ─ саме така кількість хворих на туберкульоз проходила лікування в січні 2020 року в Україні. Думка, що підступний мікроб віддає перевагу виключно представникам асоціальних груп населення, вибираючи жебраків, ув’язнених, алкоголіків, помилкова. Ми живемо в суспільстві, де люди хворіють, помирають від туберкульозу, дихаємо з хворими одним повітрям, а значить наражаємося на інфікування. Чи захворіє людина, чи ні, залежить від опірності організму. Люди, котрі мають хороші соціально - побутові умови, гарно харчуються, мають невисокий рівень щоденного стресу, не є активними чи пасивними курцями, не зловживають алкоголем, мають менше шансів захворіти.

Тривожить те, що в Україні висока захворюваність на мультирезистентний туберкульоз (форма захворювання, котра важко піддається лікуванню). За останні роки збільшилось число і хворих на туберкульоз дітей. В 2018 році їх було аж 788. В Охтирському районі діагноз туберкульозу в 2019 році поставлено 21 особі, 11 чоловік померли від підступної хвороби, 9 з них працездатного віку.

Раннє і своєчасне виявлення хворих на туберкульоз є необхідною умовою для своєчасного і успішного лікування. Щоб там не говорили і не писали, на сьо��одні флюорографія лишається основним діагностичним методом для виявлення туберкульозу на ранніх стадіях, і не тільки туберкульозу. Комп’ютерна томографія і цифрові рентгенівські дослідження більш інформативні, але, на жаль, малодоступні для всього населення. Призначення дослідження мокротиння є наслідком попереднього виявлення затемнення на плівці.

Охоплення дорослого населення профілактичними флюорографічними оглядами з року в рік зменшується, як і відсоток охоплення дітей туберкулінодіагностикою (реакцією Манту). Це основна причина поганого виявлення хворих та несвоєчасно початого лікування. Частка не діагностованих випадків, за розрахунками фахівців, складає 25%. Це значить, що хворі знаходяться серед нас. Один хворий туберкульозом, який не знає про свій діагноз, не отримує лікування, за рік заражає 10-15 людей. Контактувати з хворим відкритою формою туберкульозу (заразною) можна будь - де. Відмовлятися від обстеження флюорографією чи дітей за допомогою туберкулінодіагностики безглуздо.

Новонароджені діти повинні одержувати щеплення від туберкульозу. Вони зменшують захворюваність на сухоти в 7-10 разів, а також захищають від тяжких форм туберкульозу, таких як туберкульозний менінгіт. Історична довідка: до Великої Вітчизняної війни в Охтирській дитячій лікарні була навіть виділена окрема палата, де лікували дітей хворих туберкульозним менінгітом.

У зв’язку з реформою медицини має збільшитись відповідальність кожного за своє здоров’я і здоров’я членів сім’ї.

Центр громадського здоров’я МОЗ України розробив спеціальний тест для перевірки на туберкульоз. За результатами анкетування можна дізнатися, чи є конкретно у вас ризик того, що, можливо, хворі на туберкульоз, а значить своєчасно відвідаєте сімейного лікаря, котрий призначить подальше обстеження і виключить чи підтвердить ваші хвилювання з приводу підступної хвороби.

Пропоную кожному читачу відповісти на запитання анкети.

 • - Чи є Вас кашель більше двох тижнів?

 • - Чи відчували Ви протягом останніх місяців підвищену втомлюваність та слабкість?

 • - Чи є у Вас підвищена пітливість, особливо в ночі?

 • - Чи зменшилася Ваша вага з невизначених причин?

 • - Чи є у Вас протягом останнього часу підвищення температури тіла (має значення навіть незначне підвищення – до 37-37,2°С)?

 • - Чи турбує Вас іноді біль у грудній клітці?

 • - Чи є у Вас задишка при незначному фізичному навантаженні?

 • - Чи мали Ви контакт із хворим на туберкульоз останні два роки? Хоча, хто знає, з якими хворими ми контактуємо в побуті… Туберкульоз частіше передається повітряно - крапельним шляхом.

 • - Чи хворіли Ви на туберкульоз в минулому?

 • - Чи маєте Ви хронічне захворювання, яке призводить до зниження імунітету (ВІЛ-інфекція, цукровий діабет, онкологічні захворювання тощо)?

 • - Чи отримуєте Ви лікування преднізолоном чи іншими препаратами, які знижують імунітет?

 • - Чи проводилася Вам трансплантація органів, кісткового мозку?

 • - Чи характерна для Вашого життя хоча б одне з зазначеного: низький рівень матеріального забезпечення, міграція, надмірне вживання алкоголю, паління, вживання наркотичних засобів, безпритульність?

В разі відповіді на всі запитання «ні» – ви здорові, надалі додержуйтеся здорового способу життя. Якщо хоча б на кілька запитань Ви відповіли «так», варто замислитися і відвідати сімейного лікаря. Саме він повинен призначити необхідне обстеження.

Раннє і своєчасне діагностування туберкульозу є необхідною умовою для призначення ефективного лікування і видужання. Будьте відповідальні до свого здоров’я.

Р.S. Пройти флюорографічне обстеження безкоштовно можна в КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» за адресою: вул. Петропавлівська, 15

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КЗ "Охтирська ЦРЛ"


16.03.2020

Епідсезон грипу та ГРВІ триває

Різниця міжж грипом та коронавірусом

Так сталося, що небезпечна хвороба, котру викликає коронавірусна інфекція, наклалася в Україні на "традиційний" для наших географічних широт епідемічний період.

За даними Центру Громадського здоров'я, в країні також зростає захворюваність на грип. Так, лише протягом тижня з 02 по 08.03.2020 року:

 • На ГРВІ захворіли 220 932 людини, із них 66,4% — діти віком до 17 років.

 • Інтенсивний показник захворюваності склав 577,8 на 100 000 населення, що на 21,2% більше епідемічного порога по Україні.

 • У країні зафіксовано широке географічне розповсюдження грипу.

 • За тиждень отримано повідомлення про дев’ять летальних випадків унаслідок грипу, що підтверджено методом ПЛР (із початку епідемічного сезону — 63); жоден померлий не був щеплений проти грипу.

 • Тому давайте з повагою ставитися до заходів карантину. Адже це дозволить запобігти на лише поширенню коронавірусної інфекції, але й буде профілактикою захворювання на також небезпечний грип.

  Довіряйте інформації з перевірених джерел:
11.03.2020

До Всесвітнього Дня нирки


Другого четверга березня, у світі відмічають День нирки. Люди, котрі не мають з ними проблем, навіть не завжди усвідомлюють, як легко пошкодити цей життєво необхідний орган. Не дарма природа дала нам дві нирки, цим підкреслюючи їх важливість та уразливість.

Від чого нирки гинуть

Серед головних причин, що вбивають цей природний фільтр, є:

 • цукровий діабет;

 • гіпертонічна хвороба;

 • токсичні ураження;

 • травми та сечокам’яна хвороба;

 • онкологічні утворення;

 • спадковість (полікістоз нирок).

Біда в тому, що нирки не мають нервових рецепторів. Через що гинуть безболісно. Людина усвідомлює, що сталася катастрофа лише тоді, коли різко зменшується виділення сечі, з’являються набряки.

Як допомагають таким людям?

Винайдення методики ультрафільтрації дозволило створити апарат штучної нирки. Перший зразок було створено у 1913 році, в США. А перше клінічне застосування його сталося у 1944 році, коли 67-річну жінку вдалося врятувати від уремії.

З того часу апарати штучної нирки стали доступнішими, ближчими до хворих. На базі Охтирьскої ЦРЛ працює відділення гемодіалізу, в якому отримують життєво необхідну процедуру 27 людей. На фото вище можна побачити, як виглядає апаратура, встановлена в лікарні.

Сеанси проводяться тричі на тиждень, що, звичайно, позначається на якості життя пацієнтів. Але процедура дійсно є необхідною й подовжує життя: у відділенні є пацієнти, котрим штучна нирка замінює природну вже понад 8 років!

В умовах впровадження медичної реформи вторинної ланки, Охтирська ЦРЛ вже уклала із НСЗУ угоду на надання медичної допомоги методом програмного гемодіалізу. А це значить, що мешканці Охтирки, Тростянця та прилеглих районів, котрим потрібна штучна нирка, зможуть й надалі отримувати необхідну процедуру.11.03.2020

Доводимо до відома деякі рекомендації, що стосуються поводження під час небезпеки зараження на коронавірус

08.03.2020

Дорогі наші жінки!

З 8 березня!

Щиро і сердечно вітаємо Вас із весняним святом – 8 березня. Нехай кожен ваш день буде сонячним і радісним, нехай довкола вас панують любов і гармонія, а на вашу честь розквітають квіти й звучить музика.


Нехай кожен ваш день буде сонячним і радісним, нехай довкола вас панують любов і гармонія, а на вашу честь розквітають квіти й звучить музика.


Будьте завжди усміхнені, сповнені надій та оптимізму. Бажаємо Вам щастя й вдачі, міцного здоров’я, здійснення всіх мрій та бажань.


Хай у Ваших оселях завжди панують мир, злагода і добробут.


Головний лікар Охтирської ЦРЛ, голова об’єднаного профспілкового комітету та вся чоловіча частина нашого колективу.05.03.2020

Заходи профілактики з інфекції короновірусом COVID-19

Заходи профілактики коронавірусу

Інформаційний лист кабінету «Клініка дружня до молоді» КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» консультативно-діагностичної поліклініки (для дорослих та дітей)

У зв'язку з підвищеною захворюваністю населення на ГРВІ, грип та ймовірністю захворювання на короновірус, треба пам'ятати прості речі, що рятують життя. Збудники вищезгаданих хвороб передаються від людини до людини повітряно-крапельним шляхом при тісному контакті. При кашлі, чханні, простому видиху, людина виділяє віруси, які осідають на поверхнях.

Основні профілактичні заходи

Мати чисті руки – інфекція потрапляє в організм через рот, ніс, очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками ��и тримаєте гроші чи тримаєтесь за поручні в маршрутці, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей.

 • Утримуватись від контактів з особами, що мають симптоми респіраторних захворювань.

 • Утримуватись від дотиків обличчя руками.

 • У разі виникнення симптомів респіраторних інфекцій, слід залишатися вдома та утриматись від відвідування місць скупчення людей.

 • Прикривати рот і ніс під час кашлю та чхання одноразовою серветкою.

 • Використовувати медичні маски за наявністю респіраторних симптомів і міняти їх кожні три години.

 • Не займатись самолікуванням.

 • Забезпечити вологе прибирання з використанням миючих та дезінфекційних засобів, обов'язкове провітрювання приміщень не рідше, ніж кожні три години та після закінчення робочого дня.

 • Проводити обробку поверхонь, місць контакту рук (ручки дверей, місця сидіння, поручні в громадському транспорті) дезінфекційними засобами.


Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"


29.01.2020

Цифровизація держави триває

Цифрова держава

Навчання роботі з цифровою державою

Відповідно до Програми діяльності Кабінету Міністрів України, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29 вересня 2019 року № 849, Мінцифри, зокрема, має забезпечити виконання цілі: «Українець, який хоче мати цифрові навички, може їх вільно набути».

Показниками ефективності виконання зазначеної цілі визначено: понад 6 мільйонів українців охоплені програмою розвитку цифрових навичок; 70 % громадян, які пройшли програму, володіють навичками на базовому рівні.

Для досягнення вказаної цілі Мінцифри запускає національну онлайн- платформу з цифрової грамотності, яка буде доступною в мережі Інтернет за посиланням: osvita.diia.gov.ua

На онлайн-платформі кожен громадянин зможе безкоштовно опанувати цифрові навички. Ми обрали сучасний формат навчання – освітні серіали за участю експертів та українських зірок.

Вже найближчим часом на платформі будуть доступні три освітні серіали: базовий серіал із цифрової грамотності, цифрова грамотність для вчителів і освітній серіал для батьків «Онлайн- безпека для дітей». Протягом 2020 року на онлайн-платформі з’являтимуться нові освітні серіали.

Цю та інші новини можна переглянути на нашій сторінці в facebook: КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"


Адміністрація КНП ОМР "Охтиська ЦРЛ"